Finansal Piyasalarda Yatırım Yapılabilecek Tahvil Türleri

 

Hindistan borsasında yeni misiniz ve hisse senetleri, tahviller, hisse senetleri, bonolar, hisse senetleri vb. Başlamak için, farklı yatırım türlerini bilmeniz gerekir. Temel olarak üç farklı yatırım türü vardır:

1. Kısa vadeli yatırımlar: Bu tür yatırımlar birkaç haftadan birkaç aya kadar yapılır. Son dakika haberlerine veya teknik analiz çizelgelerine dayalı olarak yapılırlar.

2. Orta vadeli yatırımlar: Bu tür yatırımlar birkaç ay için yapılır ve hatta birkaç yıl sürebilir. Üç aylık Altın finansal sonuçların analizine veya temel analize dayalı olarak yapılırlar.

3. Uzun vadeli yatırım: Bu tür yatırımlar, birkaç yıl süren daha uzun süreler için yapılır; örneğin 3-5-10 yıl vb. Şirketin temelleri ve gelecekteki büyüme beklentileri kapsamlı bir şekilde analiz edildikten sonra yapılır. Bu tür yatırımlar genellikle piyasaların günlük oynaklığından (yukarı-aşağı) ve hisse fiyatından muaftır.

Para yatırmanın birçok farklı yolu vardır; risk faktörlerine ve sağladıkları getiri miktarına bağlı olarak birbirinden farklıdır. Paranızı yatırabileceğiniz yaygın yöntemler şunlardır:
• Tahviller
• Tahviller
• Hisse senetleri
• Yatırım fonları
• Vadeli İşlemler
• Altın
• Emlak
• Forex

Günümüzde özellikle yatırımlarda çok fazla belirsizlik var. Tahviller, kısa vadeli olmaları ve hisse senetlerine kıyasla daha az riskli olmaları nedeniyle yatırımcılar için genellikle iyi bir yatırım seçeneği olarak kabul edilir.

Başkalarına borç para vererek bir yatırım parası aracıdırlar. Projeleri veya faaliyetleri finanse etmek için hükümetler, şirketler ve diğer kuruluşlar tarafından ihraç edilen borçlanma araçlarıdır. Yatırımcıların tahvil ihraççısına yaptıkları bir kredidir.
Tahviller ayrıca, tahvil sahibine faiziyle birlikte kredinin anaparasını geri ödemeyi garanti eden borçlanma araçlarıdır. Borç oluşturan veya kabul eden bir belgedir. Genellikle tahvil ile birbirinin yerine kullanılan bir terim olan tahviller, kredi sertifikaları gibidir.

Birinin ilk çıkarıldığı andaki fiyatı, genellikle ödünç verilen para miktarıdır ve tahvilin nominal değeri olarak adlandırılır. Bu kredi karşılığında yatırımcı tahvilin kuponu olarak bilinen faizi alır. 1 yıl, 3 yıl hatta 30 yıl gibi belirli bir süre için verilirler. Bu sürenin sonuna gelindiğinde, ihraççı krediyi yatırımcıya geri ödemek zorundadır.

Örneğin şirketinizi büyütmek ve mağaza sayınızı artırmak istiyorsanız; doğrudan bankaya gitmek yerine halka tahvil ihraç edebilirsiniz. Rahul’un bunları 10 yıl vadeli %8 faiz oranıyla (kupon) 1000 INR değerinde satın aldığını varsayalım. Rahul, 10 yıllık bir süre içinde 1000 INR’nin %8’ini, yani ayda 80 INR’yi alacak. (1000 INR’nin %8’i)

Vade sonunda, 10 yılın sonunda 1000 Hindistan Rupisi yatırımınızı geri alabilirsiniz. Rahul ayrıca onları vadesinden önce satabilirdi.
Şirketler genellikle sermaye projelerini finanse etmek için ihraç ederken, hükümetler bunları kamu projeleri için çıkarır.

Bir tahvil satın aldığınızda, satın aldığınız bono ödünç alınan paranın miktarını (yüz değeri), borçlunun görev süresi boyunca ödemek zorunda olduğu faiz oranını (kupon oranı veya getiri), faiz ödemelerini (kupon ödemeleri) gösterecektir. ) ve parayı şirkete geri ödemek için son tarih.

Örneğin, kendi kırtasiye mağazanızı açmak istediğinizi ve başlamak için belirli bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu varsayalım. Bir arkadaşınızdan gerekli parayı alırsınız ve bu kredinin bir makbuzunu yazarsınız. Aynı tahvili ihraç eden arkadaşınızdan borç para alarak yeni bir tahvil (IOU) satın aldınız.

Hindistan borsasında bulunan farklı tahvil türleri vardır. Bazıları şunları içerir:

1. Tahviller: Bu tür tahviller, şirketler tarafından sermaye artırımı amacıyla ihraç edilir. Genellikle Hindistan’daki özel şirketler tarafından 15 yıla kadar sürebilen şartlar için sunulurlar. Tahvilin arkasındaki kuruma, ülke endüstrisine, piyasa koşullarına ve yatırım raftingine bağlı olduğu için burada daha yüksek bir risk var. Ancak, bu tür bir yatırımın getirisi daha yüksektir. Dönüştürülebilir veya dönüştürülemez olabilirler.

2. Devlet Tahvili (‘Kamu Sektörü Taahhüt Tahvili’): Bunlar doğrudan Hükümet veya Hindistan’daki Kamu Sektörü Birimleri (PSU’lar) tarafından ihraç edilir. Bunlar genellikle Hükümetin güvencesiyle desteklenir. Genellikle diğer tahvil türlerine göre daha düşük faiz oranlarıyla sunulurlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *